TEOG Yerine Gelen MYS (Mahalli Yerleştirme Sınavı)’na Dair Tüm Detaylar

-Sponsor ReklamTEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) sınavının kaldırılmasının ardından, yerine getirilecek olan sistem fazlasıyla merak konusu olmuştu. ‘Peki, şimdi ne olacak, yerine hangi sınav yapılacak?’ gibi sorular birbirini kovalarken MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün illere göndermiş olduğu yazıyla birlikte MİS sınavı gündeme...

186 0

-Sponsor Reklam

TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) sınavının kaldırılmasının ardından, yerine getirilecek olan sistem fazlasıyla merak konusu olmuştu. ‘Peki, şimdi ne olacak, yerine hangi sınav yapılacak?’ gibi sorular birbirini kovalarken MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün illere göndermiş olduğu yazıyla birlikte MİS sınavı gündeme geldi. Teog sınavının yerine gelen MYS; Mahalli Yerleştirme Sınavı olarak açıklandı. Eğitim tarihimizde bir sınav daha ‘tarih’ olurken; MYS nedir, nasıl değerlendirilir gelin birlikte öğrenelim:

MYS Nasıl Bir Sınav?

TEOG başlı başına kafa karışıklığına neden olan bir sistem olmuştu. Sürekli meydana gelen değişiklikler ve yeni düzenlemeler derken, öğrencilerin de velilerin de korktuğu bir sınav haline gelmişti. Haliyle TEOG’un kaldırılması haberi birçok evde sevinçle karşılandı. Ancak bu sevinç MYS uygulaması ile birlikte yeniden yerini kafa karışıklığına bıraktı. MEB tarafından illere gönderilen yazı ile birlikte okullarda Mahalli Yerleştirme Sınavı için hazırlıklar yapılmaya başlayınca, bu sisteme dair oluşan soru işaretleri de bir bir silindi. İlk kez bu yıl uygulanacak olan bu sistem öğrencileri evlerine en yakın okula yönlendirmeye yönelik bir sınav. Ancak yapılan bilgilendirilmelere bakılırsa, liselere giriş için yeni sınav sisteminde sadece test soruları değil, açık uçlu sorular da yer alacak. Tabi ki bu durumda değişikliğe de gidilebilir. Öğrenciler açısından iyi bir haberimiz de var: Bu sınava girmek zorunlu değil. 60 dakika sürecek olan sınavda 90 soru yer alacak ve bu sorular için 60 dakika verilecek. Sınav sonrasında ise öğrencilerin 5 okulu tercih etme hakkı bulunacak.

MYS Soruları Hangi Derslerden Gelecek?

Merak edilen konulardan biri de MYS sorularının hangi derslerden geleceğiydi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullara verilen bilgilere göre Mahalli Yerleştirme Sınavı soruları içinde Türkçe, Matematik ve Fen Bilimleri derslerine dair sorular yer alacak. Haziran ayında gerçekleştirilecek olan sınavda 6, 7 ve 8.sınıf konularından sorular gelecek.  ‘Açık uçlu sorular’ tabiri her ne kadar gözleri korkutmuş olsa da bu sene pilot olarak uygulanacak olan bu sınavın öğrencileri çok da zorlayacağını düşünmüyoruz. Bu arada hatırlatalım; TEOG’a girmek zorunluydu, ancak Mahalli Yerleştirme Sınavı’na girmek zorunlu değil.

MYS Hangi Tarihte Yapılacak?

Mahalli Yerleştirme Sınavı’nın pilot uygulamasının yapılacağı iller de belirlendi. TEOG yerine gelen yeni sınav sistem bütün illerde gerçekleştirilecek ve sınav Haziran ayında yapılacak. MEB yetkililerinden yapılan açıklamaya bakılırsa, söz konusu sınavın tam tarihi ve net adı Mayıs ayında açıklanacak. O sürece kadar öğrencilerin hazırlık yapmaktan vazgeçmemesini ve müfredat konularının tekrar etmeye devam etmelerini öneriyoruz.

Alternatif Olarak: Nitelikli Liseler Kendi Sınavını Yapsın!

TEOG kalktıktan sonra önerilen sistemlerden biri de MİS yani Milli İzleme Sistemi olmuştu. Bu sisteme alternatif olması açısından bir öneri daha dile getirildi: ‘Nitelikli’ olarak değerlendirilen liseler kendi sınavını yapabilir. Yani fen bilimleri ve sosyal bilimler ağırlıklı olan 300’e yakın lisenin kendi yapacağı sınavla öğrenci alması muhtemel görünüyor. Ancak bu liselere girmek için sadece yapılacak olan sınavdan geçer puan almak yeterli değil. Bunun yanı sıra ortaokul not ortalamasının da yeterli olması gerekiyor. Bu yeterlilik öğrencilerden sınav başvurusu esnasında istenecek. Bu durumda nitelikli bir lisede eğitim görmek isteyen öğrencilerin TEOG kalkmış olsa da çalışmaya ve not ortalamasını yüksek tutmaya devam etmesi gerekiyor. Sistemler değişse de bilgilerin aksi kanıtlanmadığı müddetçe değişmeyeceğini unutmamak gerekiyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

-Sponsor Reklam-

Sertifikasyon Modeliyle Liselere Yerleştirilme

Nitelikli liselerin kendi sınavını yapmasının yanı sıra, sertifikasyon modeliyle okullara yerleştirme uygulaması da yapılacak. İlgi alanlarına göre meslek edinebilmeleri adına yapılacak olan bu uygulamada spor, kültür, sanat, topluma hizmet ve bilim gibi konu başlıkları öğrenildi. Bunlar ve buna benzer alanlar için sertifikasyon uygulaması ile liselere giriş yapılabilir. Bu liselerin ağırlıklı olarak güzel sanatlar ve spor liseleri olacağı biliniyor. İlgi alanına göre eğitim alabilmek öğrenciler için heyecanlandırıcı bir fikir olsa da aileler kolay kolay onaylamayabilir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu konuda yapacağı veli bilgilendirmeleri ve okullarda yapılacak olan görüşmeler de sertifikasyon uygulamalı liselere giriş konusuna daha sıcak bakılmasını sağlayabilir. MYS sisteminin söz konusu olması bu konuda da farklılığa gidilmesine neden olabilir.

Soruları MEB Hazırlayacak

Liselerin kendi sınavını yapacak olması birçok kişinin aklına ‘şişirilmiş notlar’ ihtimalini akıllara getirdi. Bazı okulların öğrencilerinin iyi liselere yerleşebilmesi için notlarını yüksek tutacağı düşüncesi söz konusu olmuş ve bakanlık bunu ‘hormonlu not’ olarak dile getirmişti. Söz konusu durumun önüne geçmek için MEB liselerin sınav sorularını kendi hazırlama kararı aldı. Türkçe, matematik, fen bilimleri, inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi, bunlara ek olarak yabancı dil derslerinden sorular Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanarak okullara gönderilecek. Ayrıca söz konusu sınavın yazılı olacağını da bildirelim. Mahalli Yerleştirme Sınavı için olduğu gibi bu yazılı sınavlarda da açık uçlu sorularla karşılaşılması ihtimali yüksek görünüyor. MYS söz konusu olduğunda da yine soruların MEB tarafından hazırlanacağının bilgisini verelim.

Peki, bu sınavın değerlendirmesi nasıl yapılacak?

Cevaplanması beklenen sorulardan biri de buydu elbette. MEB tarafından verilen bilgilere göre okullar giriş sınavını yılda 2 kez uygulayacak. Öğrenciler bu sınavlara kendi okullarında, kendi branş öğretmenlerinin gözetmenliğinde girecek. Yapılacak olan yazılı sınavları okuyup değerlendirecek olan da yine sınav gözetmenleri olan branş öğretmenleri olacak. Sınavlardan aldıkları notlar, hangi lisenin sınavı ise yalnızca onun için geçerli olacak. Yani bir sınava girip o notla başka okullara da başvurma durumu söz konusu olmayacak. Bu uygulamanın hormonlu puanlamayı engellemek için yapılacağı bilgisi verildi, ancak kendi branş öğretmenlerinin değerlendirecek olması bu düşünce ile biraz çelişmiyor değil. Her ne kadar henüz yapılacak olan sistem ve uygulama net olarak aktarılmamış, dolayısıyla da anlaşılmamış olsa da liselere girişe dair her şey netliğe kavuşacaktır.

Liseler, Diğer Liselerin Puanlarıyla Öğrenci Alabilecek

Evet, başlık biraz kafa karıştırıcı, ancak durum o kadar da karışık değil. Nitelikli olarak görülen liseler, isterlerse kendi sınavlarını yapmak yerine, diğer bir lisenin yapmış olduğu sınavı kendisi için geçerli sayacak. Örneğin; Ankara Cumhuriyet Fen Lisesi seni sınavını yapmak yerine, Ankara Fen Lisesi’nin yapmış olduğu sınavdan alınan puanı kabul edecek. Ankara Fen Lisesi için sınava giren, ancak okula giriş hakkı kazanamayan ya da beklediği puanı alamayan öğrenci, hakkını Cumhuriyet Fen Lisesi için kullanabilecek. Ancak bunu sadece okulun böyle bir yönetmeliği varsa yapabilecek.

Liselerin Kendi Sınavlarına Nasıl Başvurulacak?

Milli Eğitim Bakanlığı henüz bu konuda bir açıklamada bulunmadı. Nitelikli liselerin özel sınavlarına kendi branş öğretmenlerinin gözetmenliğinde girip, yine o öğretmenler tarafından sonuçların değerlendirileceği bilgisi verilmişti. Bu bilgiden yola çıkıldığında yine başvurunun da kendi okullarında yapılabileceği düşüncesi akıllara geliyor. Bu konuda net bilgi edinmek ve güncel detaylara ulaşmak için Milli Eğitim Bakanlığı’nın web sitesine göz atabilirsiniz. TEOG sınavındaki başvuru sistemi uygulanabilir ya da öğrencilerin başvuruları için e-okul sisteminde bir güncelleme yapılabilir. Yabancı okulların da isterlerse kendi sınavlarını yapabileceklerine dair bir bilgilendirme yapıldı. Henüz bir netliğe kavuşulmamış olsa da şu an için sınava girip girmeme özgürlüğünün bulunduğu Mahalli Yerleştirme Sınavı öğrenciler için daha cazip gelmişe benziyor. Konu hakkında yeni bilgilendirmeler yapıldığında bizde bilgilendirme yazımızı düzenleyerek güncellemeye devam edeceğiz.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php