Yeni Sınav Sistemi YKS Hakkında Merak Edilenler

-Sponsor ReklamEğitim sisteminde standardı bulamamış olmak sınav sistemlerinde sürekli değişikliğe gidilmesine neden oluyor. Bunun son örneği bilindiği gibi TEOG’un kaldırılması olmuştu. Liselere girişten sonra üniversiteye giriş de değişikliklerden nasibini aldı. YÖK kurumlar sınavı ile karşı karşıya kalmış durumdayız. Üniversiteye geçiş sınavı yine bir değişikliğe uğramasının...

195 0

-Sponsor Reklam

Eğitim sisteminde standardı bulamamış olmak sınav sistemlerinde sürekli değişikliğe gidilmesine neden oluyor. Bunun son örneği bilindiği gibi TEOG’un kaldırılması olmuştu. Liselere girişten sonra üniversiteye giriş de değişikliklerden nasibini aldı. YÖK kurumlar sınavı ile karşı karşıya kalmış durumdayız. Üniversiteye geçiş sınavı yine bir değişikliğe uğramasının ardından son halini aldı. En azından bu dönem için… Bu yıl ilk kez yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı, yani bilinen kısa adıyla YKS hakkında merak edilen her şeyi sizler için araştırdık:

YKS Nedir?

Yükseköğretim Kurumu tarafından 2018-2019 döneminde üniversiteye giriş için yeni sistem olarak belirlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’dır. Yavaş yavaş duymaya aşina olacağımız bu sınav iki oturum şeklinde gerçekleştirilecek ve evet biraz şaşırtıcı olsa da bu sınavın ilk oturumunu temel yeterliliğe bağlı olarak yapılacak.

YKS Ne Zaman?

2 milyondan fazla öğrencinin gireceği YÖK kurumlar sınavı için geri sayım başladı. Şimdiden yoğun bir hazırlık içerisinde olan öğrenciler ve sürekli bir bekleyiş içerisinde olan veliler kısa süreli bir belirsizlikten sonra sınav konusunda netliğe ulaştı. Yükseköğretim kurumlarına geçiş sınavı 23-24 Haziran 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek. İlk oturum sabah, ikinci oturum ise öğleden sonra yapılacak. Yani YGS ve LYS arasında olduğu gibi uzun süre zaman zarfı bulunmayacak. Bu haber çoğunluğun hoşuna gitmese de eski sisteme göre çok daha iyi olacağını konusunda ısrarcıyız.

Sınav Saat Kaçta Başlayacak?

YÖK bünyesinden yapılan açıklamalar doğrultusunda artık şunu rahatça söyleyebiliriz ki, 15 dakika kuralı tarihe karışıyor. Çok sayıda öğrencinin sınava son 15 dakika kala geç kalmasının ve sınava alınmamasının ardından verilen tepkiler, bu kuralın kaldırılması konusunda fikir birliğine varılmasına neden oldu. YKS 2018 itibariyle saat 10.00’da başlayacak ve sınav başlangıcına kadar öğrenciler içeri alınmaya devam edecek. Ancak sınav başladıktan sonra öğrencilerin içeri alınışı durdurulacak. Yine de sınav saatinden yarım saat önce sınav yerinde olarak heyecanınızın yatışması için kendinize izin vermenizde fayda var.

Temel Yeterlilik Testi (TYT) Nedir?

Adayların temel yeterlilikleri bakımından ölçülmesine olanak sağlayacak olan bu Temel Yeterlilik Testi, şu an için YGS’den biraz farklı görünüyor. Farklı türde liselerde okuyan ve farklı düzeylerde bulunan bütün adayların gireceği Temel Yeterlilik Testi, sadece Türkçe ve matematik sorularını içerecek. Adayların en önemli iki alan olarak görülen Türkçe ve matematikteki temel seviyelerinin görülmesine olanak sağlayacak olan TYT, YÖK kurumlar sınavı ilk ayağı olarak gerçekleştirilecek. Öğrenciler bu testten aldıkları puanlarla temel yeterlilik seviyelerini görmüş olacak. Üstelik tüm adayların bu teste girmek zorunda olduğunu da bildirelim. Ancak korkulacak bir şey yok, çünkü bu sınavda müfredat dışı bir konudan soru gelmeyecek. Dolayısıyla bir sürprizle karşılaşmayacaksınız.

TYT Puan Türleri Nasıl?

Üniversite adaylarının yakından takip ettiği gibi YGS’de 6 puan türü söz konusuydu. TYT bu bakımdan YGS’den fazlasıyla sade görünüyor. Çünkü Temel Yeterlilik Testi’nde yalnızca bir puan hesaplanacak bu da THY puanı… Sadece Türkçe ve matematik sorularının yer alacağı bu sınavda soruların içeriği şu an geçerli olan müfredata uygun olarak hazırlanacak. Yani aslında gözünüzün korkmasına neden olacak hiçbir şey söz konusu değil. Sadece verimli şekilde çalışmaya devam etmeye dikkat etmeniz gerekiyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

-Sponsor Reklam-

TYT’nin Avantajı Nedir?

YKS için ilk etap olarak Temel Yeterlilik Testi, tek bir puan türüne sahip. Bu şu anlama geliyor: TYT puanınızla istediğiniz meslek yüksekokulu programlarını tercih etmede özgürsünüz. Çok yönlü düşünüldüğünde meslek lisesi mezunları için yüksekokula geçiş konusunda bir teşvik durumunda olan TYT, onlar için avantajlı bir uygulama olacağının sinyallerini veriyor. Tabi ki meslek yüksekokullarına geçiş için belirlenen barajı geçmek şart! İki yıllık bölümler hakkında bilgi edinmek için İki Yıllık Üniversite Bölümleri Hakkında Detaylı Bilgi başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

TYT Puanı YKS Puanını Nasıl Etkileyecek?

YÖK kurumlar sınavı ve TYT için uygulanan puanlandırma sistemi YGS ve LYS sistemindeki gibi olacak. İlk oturum, yani Temel Yeterlilik Testi puanı sınav sonucuna yüzde 40 katkı sağlayacakken, diğer alanlardan alınacak olan puanlar sonucu yüzde 60 oranında etkileyecek.

Ayrıca önemli bir detay daha var ki, TYT’den alınan puan ikinci yıl da kullanılabilecek, ama adayların başarı sıralamasında karşılık gelen puana dönüştürülerek kullanılması sağlanacak. Böylece sınava girenlerin bir sonraki sene hak kaybetmelerinin de önüne geçilmiş olacak.

TYT’de Kaç Soru Olacak?

Temel Yeterlilik Testi için YÖK tarafından uygun görülen süre 90 dakika olarak belirlendi. YKS ilk oturumu olarak TYT’de a matematik olmak üzere 40 soru Türkçe ve 40 soru 80 soru yer alacak. Sorular temel yeterliliği ölçme odaklı olacağı için zorluk seviyeleri düşünüldüğünde, 80 soru için 90 dakika oldukça iyi bir süre zarfı olarak düşünülüyor. Tabi ki başarılı bir şekilde değerlendirilebilmesi da çok önemli… Ayrıca sınavda müfredat dışı sorunun kesinlikle yer almayacağı konusunda yapılan açıklamaları dikkate almak sınav kaygınızı biraz olsun azaltmanıza olanak sağlayacaktır.

Soru Başına Ne Kadar Süre?

Üniversite adayları hangi sistem söz konusu olursa olsun sınav esnasında saniyelerle yarışıyor. Bu nedenle soru başına düşen süre elbette çok önemli. Geçmiş yıllarda genel olarak soru başına düşen süre 0,81 – 1,68 dakika şeklinde değişiklik gösteriyordu. YKS için ise soru başına verilen süre 1,25 – 2,25 dakika arasında değişiklik gösterecek. Özellikle alan sorularında bu süre bütün sorular üzerinde düşünmek için fazlasıyla yeterli olacağa benziyor. Hangi alandan sınava gireceğinizi netleştirdiğinizde bu süreyi daha verimli şekilde kullanma şansına da sahip olabilirsiniz.

Sınav Ücreti Ne Kadar Olacak?

Sınav ücreti de YÖK kurumlar sınavı adayları için merak edilen unsurlardan biri. Geçtiğimiz yıllarda yapılan sınavlarda çok sayıda alan seçiminin yapılıyor olması ve her alan için ayrı bir sınav ücretinin söz konusu olması kafa karışıklığını da beraberinde getiriyordu. YÖK tarafından yapılan bilgilendirme kapsamında sınav ücretinin 120 TL olmasının planlandığı öğrenildi. İki oturumun ücreti de bu rakama dâhil edilmiş görünüyor.

YÖK Kurumlar Sınavına Kimler Girebilir?

YÖK kurumlar sınavına lise ve dengi kurumların son sınıflarında eğitim gören öğrenciler girebilir. Açık lise de dâhildir. Ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında bazı dersler nedeniyle beklemeli durumda olan öğrenciler ve ortaöğretim kurumlarını bitirmiş olan öğrenciler de YÖK kurumlar sınavına katılabilirler.

YKS için Baraj Nedir?

YKS için ön lisans eğitim programlarına geçiş konusunda baraj 150 olarak açıklandı. 150’den düşük puan alanlar ne yazık ki tercih yapma hakkına sahip olamayacaklar. Şanslarını ertesi yıl tekrar denemeleri gerekecek. Lisans programlarına geçiş için de YÖK kurumlar sınavında 180 barajı söz konusu. 200 ve üzeri bir puan alındığında ise bir sonraki yıl da bu puanı kullanabilme şansına sahip olunuyor. Yukarıda açıkladığımız ikinci kez geçerlilik durumu için taban puan 200 diyebiliriz. Temel Yeterlilik Testi puanınız 200’ü geçtiğinde bu sene için de gelecek sene için de yola daha şanslı çıkmış olacaksınız.

YKS başvuru ve YKS sınav tarihi hakkında bilgi edinmek ve sınava dair diğer detayları öğrenmek için bu konuda güncel bilgilerin yer aldığı içeriğimizi okumanızda da fayda var.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php