Atçılık ve At Antrenörlüğü Bölümü Hakkında Detaylı Bilgi

-Sponsor ReklamAt antrenörlüğü son dönemde iki yıllık bölümler içerisinde en çok ilgi çekenlerden biri. Bu denli popüler olmasında maaş imkânlarının son derece iyi olması da etkili. Yarış atlarının yetiştirilmesi, onların düzenli olarak bakımlarının yapılması, sağlık sorunlarıyla ilgilenilmesi ve hatta ne yiyeceğine karar verilmesi konusunda bile...

1574 0

-Sponsor Reklam

At antrenörlüğü son dönemde iki yıllık bölümler içerisinde en çok ilgi çekenlerden biri. Bu denli popüler olmasında maaş imkânlarının son derece iyi olması da etkili. Yarış atlarının yetiştirilmesi, onların düzenli olarak bakımlarının yapılması, sağlık sorunlarıyla ilgilenilmesi ve hatta ne yiyeceğine karar verilmesi konusunda bile etkin rol oynayan at antrenörleri, atları yarışa hazırlayan kişilerdir. Atçılık ve at antrenörlüğü bölümünde 2 yıllık eğitim aldıktan sonra at antrenörü unvanının da sahibi olurlar.

At Antrenörlerinin Görevleri Nelerdir?

 • Atın ne yiyeceğine karar vererek atı beslemek.
 • Atın sağlık problemleriyle ilgilenmek, bir hastalığının olup olmadığını kontrol etmek.
 • Atın yaşadığı yerin fiziki koşullarını onun için uygun hale getirmek.
 • Atın yarışa hazır olup olmadığına karar vermek ve onu en iyi şekilde yarışma hazırlamak.
 • Günlük antrenmanlarla atın gelişimini takip etmek.

At Antrenörlüğü Mesleğinin Getirdiği Özellikler:

At antrenörlüğü her şeyden önce atçılık sporunu sevmeyi gerektiren bir meslektir. Bu nedenle şartlarına ya da imkânlarına göre değil, ilgiye göre karar vermek gerekir. Gerçekten bu bölümde okumak istediğinize ve bu mesleği yaparken mutlu olacağınıza eminseniz, at antrenörü olmanın gerektirdiği özelliklere biraz yakında bakabilirsiniz:

 • Sabırlı, sakin ve atlarla iyi iletişim kurabilecek becerilere sahip olmak.
 • Görevlerini yerine getirmesine engel olacak bir bedensel eksiklik ya da sağlık problemine sahip olmamak.
 • Güncel bilgiyi takip etmek ve yeniliklere açık olmak.
 • Dikkatli, dayanıklı ve her zaman tedbirli olmak.

At Antrenörlüğü Çalışma Ortamı ve Şartları Nasıldır?

Atçılık sporuna meraklı olanların tahmin edebileceği gibi genellikle çalışma alanı açık hava olacaktır. Kapalı ortamlarda da çalışmalar yapılabilir. Çalışmaları esnasında at tarafından saldırıya uğrama, düşme vs. gibi durumlar söz konusu olabilir. Genellikle çalışırken at sahipleri, seyisler ve jokeylerle iletişim halinde olmaları gerekecektir.

At Antrenörlüğü Eğitimi Hangi Üniversitelerde Veriliyor?

Bu mesleğin eğitimini almak için at antrenörlüğü bölümü bulunan üniversitelerde eğitim almanız gerekir. 2 yıl süren bu eğitimin verildiği okullar şöyledir:

İçeriğin Devamı Aşağıda

-Sponsor Reklam-

 Mesleki Eğitime Giriş Koşulları Nelerdir?

At antrenörlüğü mesleki eğitimine geçiş için ilk belirli koşulları karşılayabiliyor olmak gerekir. İki yıllık bölümler içerisinde bulunan at antrenörlüğü için;

 • Lise ve dengi okullardan mezun olmak,
 • Ön lisans için sınavda ‘Eşit Ağırlık’ bölümünden yeterli puanı almak,
 • Tercihler içerisinde bu eğitimin verildiği kurumlara yer vermek gerekir.

Eğitim Süreci ve İçeriği Nasıldır?

Yukarıda da at antrenörlüğünün iki yıllık bölümler içerisinde yer aldığını belirtmiştik. Lise ve dengi okullardan sonra 2 yıllık bir eğitim süreci vardır. Bu eğitimler okulların veteriner fakültelerinde eğitim veren öğretim görevlileri ve Türkiye Jokey Kulübü görevlileri tarafından verilir.

At antrenörlüğü eğitimi sürecinde Türk dili, bilgisayar, Atatürk İlke ve İnkılapları dersleri görülür. Bunlara ek olarak asıl mesleki eğitim dersleri şöyledir: Atçılığa giriş ve tarihçe, at anatomisi, embriyoloji, at eve ahır bakımı, terminoloji, at ırkları ve dağılımı, at donanımı ve ekipmanı, at fizyolojisi, at antrenmanı, at biyokimyası, at beslenmesi, at sağlığı, at bakımı ve seyislik, yarış ve yarış mevzuatı, yarış yöneticiliği, binicilik, meslek sağlığı ve hijyeni, haracılık, deontoloji ve yarış yöneticiliği…

Eğitim süreci tamamlandıktan sonra at antrenörlüğü için staj dönemi başlar. Bu stajın 30 iş günü zorunluluğu bulunur. Stajın da tamamlanmasının ardından at antrenörlüğü ön lisans diploması alınır. T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Yüksek Komiserler Kurulu tarafından açılan sınava giren ve başarılı olan kişiler, at antrenörlüğü unvanının da sahibi olmayı başarır.

At Antrenörlüğü İş İmkânları Nasıldır?

Eğitimi başarıyla tamamlayanlar at antrenörlüğü unvanını aldıktan sonra iş bulma konusunda şansını artıracaktır. Görülen eğitim kapsamında hipodromlarda, özel ya da kamuya ait olan haralarda veya at barınaklarında iş bulabilirler. Son dönemde sayısı giderek artan idman merkezleri de bu meslek için uygundur. At antrenörleri kendi adlarına da bir idman merkezi açabilme yetkisine sahiptir.

At Antrenörlüğü Maaşları

Bazı bilgi portallarında at antrenörlüğü maaşları konusunda ne yazık ki abartılı rakamlarına yer verilmekte. Tabi ki kişinin yeteneklerine göre maaşlar yüksek seviyelere ulaşabilir, ancak at çiftliği ya da buna benzer küçük işletmelerde çalışanlar için 4-5 bin civarı bir maaş söz konusu olamıyor. Hipodromlarda ve kamuya ait kurumlarda çalışan deneyimli at antrenörleri için ortalama 5 bin lira bir gelirden bahsedebiliriz. Özellikle bu unvanı almadan atçılık alanında iş bulmak çok zor olacağı gibi maaş beklentisi de düşük olacaktır.

 

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php