Vertigo Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

-Sponsor ReklamBütün evren dönüyor hissi, yer ayaklarınızın altında kayıyor ve tüm cisimler hareket ediyor… Bir şeylere tutunarak oturmak istiyor ve gözlerinizi kapatıp her şey geçene kadar beklemek istiyorsunuz. Bu tuhaf his sık sık başınıza geliyorsa, Vertigo belirtileri ile karşı karşıya olabilirsiniz. Halk arasında baş dönmesi...

172 0

-Sponsor Reklam

Bütün evren dönüyor hissi, yer ayaklarınızın altında kayıyor ve tüm cisimler hareket ediyor… Bir şeylere tutunarak oturmak istiyor ve gözlerinizi kapatıp her şey geçene kadar beklemek istiyorsunuz. Bu tuhaf his sık sık başınıza geliyorsa, Vertigo belirtileri ile karşı karşıya olabilirsiniz.

Halk arasında baş dönmesi hastalığı olarak bilinen Vertigo, ne yazık ki bundan çok daha fazla problemi beraberinde getiriyor. Kişinin hayat kalitesini düşürebilecek etkileri olan bu hastalık; denge kaybının yanı sıra mide bulantısı ve kusmaya da sebep olur. Vertigo hastalığı ile karşılaşan birçok kişi, ayağa kalktığı anda yaşadığı denge kaybı nedeniyle psikolojik olarak da problem yaşamaya başlar. Hastalık ilerledikçe Vertigo belirtileri de artış gösterir. Bir akut Vertigo krizi başlarda daha kısa sürse de zaman içerisinde bu süre 12 ila 24 dakika arasında değişiklik gösterir. Giderek daha zorlu bir hal alacağı için belirtiler fark edildiği andan itibaren tedavi için de bir adım atılması gerekir.

Vertigo Neden Olur?

Latincede ‘dönmek’ manasına gelen Vertigo, son dönemde çok fazla kişiyi etkisi altına alarak dünyasını döndürüyor. Bu hastalığın sebebi psikolojik olarak düşünülse de tamamen iç kulakta yaşanan bir sorunla alakalıdır. İç kulağın denge mekanizmasının bozulması sonucunda beyin ve iç kulak arasında meydana gelen iletişimsizlik, Vertigo hastalığının ortaya çıkmasına neden olur. Vertigo belirtileri fark edildiğinde ciddiye alınıp tedaviye başlanmazsa, iş ve sosyal yaşamda büyük çaplı sorunlar oluşur. Vertigo hastalığına sebep olabilecek durumları sıralamak gerekirse şöyle bir liste oluşturabiliriz:

  • Üst solunum yolu ya da orta kulak enfeksiyonu nedeniyle oluşan iltihap Vertigo hastalığa neden olabilir.
  • Meniere sendromu sonucunda, yani iç kulaktaki sıvının basıncının artmasıyla birlikte bu hastalıkla karşılaşılabilir.
  • Bazen başın ani bir şekilde hareket ettirilmesi de akut Vertigo krizinin oluşmasına etken olabilir.
  • Başta meydana gelen yaralanmalar, dolaşım sistemi bozuklukları ve ilaçların sebep olduğu yan etkiler de Vertigo için bir sebep olabilir.
  • Bazen kulak ameliyatlarından sonra da iç kulak yapısında hasarın meydana gelmesi Vertigo hastalığına neden olur.
  • Alkol kullanımı ve nörolojik rahatsızlıkların da bu hastalık üzerinde etkisi vardır.

Vertigo Belirtileri Nelerdir?

Vertigo belirtileri içerisinde en çok dikkat çeken yoğun bir şekilde baş dönmesidir. Bununla birlikte kulak çınlaması, mide bulantısı, kusma, terleme, bozuk görme, işitme kaybı gibi belirtileri de bulunur. Eğer bir enfeksiyona bağlı olarak gelişmişse halsizlik ve yüksek ateş gibi belirtiler de görülecektir. Bu belirtiler fark edildiği anda zaman kaybetmeksizin uzmana başvurarak hemen tedaviye başlanması gerekir. Vertigo tedavisinin ertelenmesi durumunda kişinin yaşam kalitesi düşecek ve yaşamsal faaliyetlerini sürdürürken olumsuzluklarla karşılaşacaktır.

Vertigo Nasıl Bir Testle Anlaşılır?

Etrafınızda Vertigo hastalığı ile karşı karşıya kalanların sayısı arttıkça, her baş dönmesi durumu tedirginlik yaşamanıza neden olabilir. Ancak her belirti kesin Vertigo hastalığının bir işareti değildir. Kendinize uygulayacağınız basit bir testle bir sonuca ulaşabilirsiniz. Vertigo belirtileri fark etmeye başladığınızda durumdan emin olmak için uygulayabileceğiniz test oldukça basit: Kendi etrafınızda daireler çizerek 3-4 defa dönün. Başınızı öne ve arkaya eğerek daireler çizmeye çalışın. Bunu yaptıktan sonra sadece başınız değil, etrafınızdaki her şey dönmeye başlıyorsa, Vertigo ile karşı karşıya olabilirsiniz. Ancak bu test kesin hasta olduğunuz anlamına gelmeyeceği için mutlaka bir uzmana danışmalısınız. Sağlık Bakanlığı bu konuda hastanelerde gerekli yönlendirilmelerin yapılmasını sağlıyor.

Vertigo Nasıl Tedavi Edilir?

Vertigo belirtileri sizi tedavi için doktorla görüşmeye yönlendirdiyse, tedavi sürecine geçilmeden önce yapılacak şey, hastalığa neden olan unsurun bulunmasıdır. Sebeplerine göre tedavi şekli de değişiklik göstereceği için önce bu konuda bir kesinliğe varılması gerekir. Vertigo’ya neden olan durum konusunda kesinliğe varıldığında sebep Meniere hastalığı ise, ilaç tedavisi yeterli olacaktır. Ancak ilaç tedavisinin yeterli olmadığı anlar da olabilir. Özel durumlar bazen ameliyatla tedavi yöntemini de beraberinde getirebilir. İç kulak enfeksiyonlarına bağlı oluşan Vertigo, ilaç tedavileri ile düzeltilebilirken, orta kulak ya da beyinde oluşan lezyon sonucu gelişen Vertigo için ilaç tedavisi yeterli olmayacaktır.

Vertigo tedavisi dört aşamada gerçekleştirilir:

  1. Öncelikle Vertigo için tetikleyici durumda olan alkol ve sigara kullanımı, kafein, tuz ve stres gibi faktörler ortadan kaldırılır.
  2. Gündelik yaşamda ya da iş yaşamında Vertigo için tetikleyici bir pozisyonda duruluyorsa, bu pozisyon değiştirilir.
  3. İlaç tedavisi ile birlikte denge egzersizleri yapılmaya başlar.
  4. Bu uygulamaların ardından Vertigo belirtileri hala devam ediyorsa beyne ya da orta kulağa saptanmış durumda olan lezyon için cerrahi operasyonlar yapılır.

Vertigo Hastalığından Korunabilir miyiz?

Birçok hastalıkta olduğu gibi Vertigo için de korunmak için dikkat edilmesi gereken bazı etkenler vardır. Bunların başında stresten uzaklaşmak gelir. Eğer stresli bir işte çalışıyorsanız ve Vertigo belirtileri ile karşılamaya başladıysanız bu işi değiştirmeniz, strese sebep olan her şeyi hayatınızdan çıkarmanız gerekir.

Sağlıklı beslenme de Vertigo için bir korunma unsuru olabilir. Düzenli olarak öğünlerinize dikkat etmeli, sağlıklı ve organik ürünleri tüketmeye özen göstermelisiniz. Güne doyurucu bir kahvaltı ile başlamak vücut dengesinin korunması üzerinde de etkili olacaktır. Uzmanların önerilerinden biri de kahvaltıda 1 ya da 2 adet köy yumurtası tüketilmesi olduğu için, bu detaya da özen gösterebilirsiniz.

Gün içerisinde de yine sağlıklı atıştırmalıklar yemenizde fayda var. Özellikle sık sık acıyorsanız ceviz, badem ya da fındık gibi kuruyemişleri tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Günlük süt tüketimi de Vertigo hastalığından korunma konusunda etkili unsurlardan biridir. Uyumadan önce ya da sabah kahvaltısı sırasında süt tüketerek hem bedeniniz için hem de Vertigo hastalığından korunmak için kendinize bir iyilik yapabilirsiniz.

Vertigo belirtileri önlenmesi adına yapılabilecek bir diğer şey de güneşlenmek… Bol bol güneşlenerek D vitamini almaya çalışın. Vertigo hastalığından korunmak için D vitamini alımını artırmak gerekiyor. Bununla birlikte tuz tüketimini azaltmak da önemli. Tuz tüketimi kulak içinde sıvı artışına neden olduğu için tuzu azaltmak doğal olarak Vertigo belirtilerini de azaltmaya olanak sağlar.

Vertigo hastalığından korunma adına yapılabilecek bir diğer şey de daha fazla su tüketmeye dikkat etmek. Çay ve kahve gibi kafeinli içecekleri azaltırken, pH değeri yüksek su tüketimini artırmak, Vertigo belirtilerine karşı korunmaya da yardımcı olacaktır. Buna ek olarak uzmanlar spor yapmanın da Vertigo’dan korunmak için etkili olduğunu bildiriyor. Ani hareketler barındırmayan bir spor türünü benimsemeniz sizin yararınıza olacaktır.

Aslında sağlıklı yaşam adına yapılması önerilen her şey, Vertigo belirtileri önlenmesi için de yapılması gerekenler arasında yer alıyor. Vertigo’dan uzak, cisimler yerinde sabitken siz dengede olmak istiyorsanız, bu hastalıktan korunma adına önerilerimizi dikkate almanız faydalı olacaktır.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php