10 Adımda ALES Hazırlık İpuçları

-Sponsor ReklamAkademik kariyer hedefi olanların girmek zorunda olduğu Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı’na her yıl 300 binin üzerinde kişi giriyor. Lisansüstü eğitim almak ve doktora yapmak isteyenlerin sınavı Ales hazırlık süreci oldukça zorlayıcı olabiliyor. Sayısal ve sözel olmak üzere iki bölümden oluşan ALES,...

184 0

-Sponsor Reklam

Akademik kariyer hedefi olanların girmek zorunda olduğu Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı’na her yıl 300 binin üzerinde kişi giriyor. Lisansüstü eğitim almak ve doktora yapmak isteyenlerin sınavı Ales hazırlık süreci oldukça zorlayıcı olabiliyor. Sayısal ve sözel olmak üzere iki bölümden oluşan ALES, ÖSYM tarafından her yıl ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde 2 kez gerçekleştiriyor. Son yapılan düzenlemeyle birlikte ALES sonuçlarının 5 yıl geçerlilik kazandığını da bildirelim. Bu Ales hazırlık sürecinde olanlar ve şansını tekrar denemek isteyenler için oldukça sevindirici bir durum oldu. Peki, bu sınava nasıl hazırlanmak gerekir? ALES’ten yüksek puan almak için ne yapmak gerekir? Sınava nasıl daha etkili çalışılır? ALES’e hazırlananlar için tüyolarla tüm soruları cevaplamaya çalışacağız.

ALES Hazırlık İpuçları

ALES Hazılık İpuçları
  • Önce ALES’i Tanıyın!

ALES sınavı birçok kişinin korkulu rüyası olsa da mantıklı hareket edildiği taktirde istenen puanı almak elbette mümkün. Ales hazırlık sürecine başlamadan önce bu sınavı, sistemini, mantığını tanımanız ve kavramanız iyi olacaktır. Bilgi ağırlıklı bir sınav olmadığı için, sorular da tahmin ettiğiniz şekillerde gelmeyecektir. Türkçe ve matematik testlerinin uygulanacağı bu sınavda toplam 120 soru vardır ve 150 dakika içerisinde cevaplamanız gerekir. Zaten ALES sınavı problemlerinin en başında zaman sorunu gelir. 120 soruyu 150 dakika içerisinde cevaplayabilmek her zaman çok kolay olmaz. Kendinizi bu hıza alıştırmalı, hazırlık sürecinde de kendinizi sürekli zaman testine sokarak gelişiminizi görmelisiniz.

  • Puan Getiren Testlere Ağırlık Verin!

Bütün sınavlar için doğru bilinen bir yanlış var: Zor sorular daha fazla puan getirir. Aslında dolaylı olarak fazla puan getirebilecek durumda olabilirler, ancak genel puanlandırma sisteminde böyle bir durum söz konusu değildir. Bu nedenle Ales hazırlık sürecinde katsayısı daha yüksek olan testlere ağırlık vermeniz doğru olacaktır.

ALES’te sözel puanını yüksek tutmak isteyen bir adayın öncelik vermesi gereken sorular zor sorular değil; sözel 1 ve sözel 2 testi soruları olmalıdır. Eşit ağırlık puanını yüksek tutmak isteyenlerin ise sözel 1 ve sayısal 1 testlerini en iyi şekilde cevaplaması gerekir. Sayısal puanını yüksek tutmak isteyenlerin ise sayısal 1 ve sayısal 2 testlerine ağırlık vermeleri gerekiyor. Bu durumda Ales hazırlık aşamasında da söz konusu testlere ağırlıklı olarak çalışmak iyi bir fikir olacaktır.

  • Konuları Tekrar Gözden Geçirin!

ALES sınavı için bilgi değil, mantık odaklı bir sınav olduğunu söylemiştik. Ancak bu durum sınava çalışmamanız gerektiği anlamına gelmez. Ales hazırlık sürecinde özellikle eksiğiniz olduğunu düşündüğünüz konuları tekrar gözden geçirmeli, unuttuğunuz konuları hatırlamak üzerinden geçmeli, bol bol pratik yapmaya özen göstermelisiniz.

ALES konu dağılımları hakkında bilgi edindikten sonra, bu konuların ağırlıklarına göre çalışma düzeyinizi de belirleyebilirsiniz. Bildiğiniz konuları da çalışmalarınıza dâhil etmeniz iyi olacaktır. Her ne kadar bildiğinizi düşünseniz de unutmuş olabilirsiniz. Özellikle tarihler aklınızda kalmamış olabilir. Hatırlamak için derslerde tuttuğunuz notlarınız varsa bunları tekrar tekrar okumak da iyi bir fikir olacaktır.

  • Mantık Sorularını Çözümleyin!

İçeriğin Devamı Aşağıda

-Sponsor Reklam-

Mantık soruları birçok kişi için zaman alıcı ve uğraştırıcı unsurlardır. Ancak doğru çözümlenebildiklerinde cevabın daha okurken bile ortaya çıktığını fark edebilirsiniz. ALES hazırlık sürecinde mantık sorularını çözümlemeyi öğrenmek akıllıca olacaktır. Bu soruları cevaplarken önce tamamını okumanızı, sonrasında tablolar çizerek verileri yerine koymanızı öneririz. Bu şekilde çıkarım yaparak sorunun cevabını daha kısa sürede bulabilirsiniz. Tabi bütün verileri girip eksiksiz bir çıkarım yaptığınızdan da emin olmalısınız.

  • Deneme Çözmeyi İhmal Etmeyin!

Her sınavda olduğu gibi Ales hazırlık sürecinde de soru örneklerini görmek ve çözümlemek önemlidir. Bu nedenle hem konu eksikliklerinizi gidermek hem de kendinizi denemek için sık sık deneme çözmenizi öneririz. Bu denemeleri çözmeye sabah 9 buçukta başlamanız ve bunu alışkanlık haline getirmeniz, sınav esnasında biyolojik saatiniz devreye gireceği için işinizi kolaylaştırabilir. Tabi ki evde kendinizi denemek için yaptığınız bu testler için de 150 dakika süre tutmayı unutmayın!

  • Çıkmış Soruları Çözün!

Ales hazırlık sürecinde de çıkmış Ales soruları tam anlamıyla bulunmaz bir nimet olacaktır. Bu soruları çözmeye, derinlemesine anlamaya ve az çok sınav soruları mantığını çözümlemeye çalışın. Tabi ki bu soruları çözmeye başlamadan önce Ales için yayınevleri tarafından hazırlanan soruları çözmeniz daha iyi olacaktır. Çünkü bu sorular gerçek sınava göre biraz daha farklıdır. Hazırlık aşaması olarak bu sorularla başlamak iyi bir adım olabilir.

Ales çıkmış sınav sorularını çözdükten sonra puan ölçümlemesi de yapabilirsiniz. Bu sayede seviyenizi, sınavdan alacağınız ortalama puanı da görebilirsiniz. Yukarı da söylediğimiz gibi sınava hazırlık aşamasındayken bu testleri sabah 9.30’da yapmanız çok daha sağlıklı olacaktır. ALES sınavı hakkında detaylı bilgi almak için ÖSYM web sitesini de ziyaret edebileceğinizi unutmayın.

  • Planlı Çalışmaya Özen Gösterin!

Sınavlarda başarı yakalayan birçok kişinin dediği temel şey, planlı çalışmak oluyor. Nasıl daha planlı çalışabilirim, sınavlara verimli çalışmak için ne yapmak gerekir gibi sorularla zihniniz meşgulken, kendiniz için bir çalışma çizelgesi hazırlayıp ona uyum sağlamaya özen gösterebilirsiniz. Bir gün çalışıp bir hafta ara vermek Ales hazırlık sürecinde öğrendiğiniz bilgilerin tazeliğini korumasını engelleyecektir.

Çalışma planı yaparken 30 günlük bir süreniz varsa, bunun 10 gününü tekrara, 15 günü yeni bilgiler öğrenmeye ve 3 gününü de zihninizi dinlendirmeye ayırabilirsiniz. Konu eksikliklerinizi gidererek ilk adımı atmak her zaman çok daha mantıklı bir adım olacaktır. Geri kalan 2 günü de deneme çözmek için ayırmayı unutmayın. Sınav tarihi yaklaştıkça deneme günün 2 katına çıkabilirsiniz.

  • Hızlı Okuma Kursuna Gidin!

Ales sınavı için en korkulan unsurun zamanı iyi değerlendirememek olduğunu söylemiştik. 120 soruyu 150 dakika içerisinde çözebilmek için çok hızlı olmanız gerekecek. Bu nedenle bir hızlı okuma kursuna gitmek akıllıca olacaktır. Zamanı iyi yönettiğinizde çok daha sağlıklı bir sınav geçirebilirsiniz.

  • Çözemediğiniz Soruların Üstüne Gidin!

Korkuların üzerine gitmek herkesin yapabileceği bir şey değil. Bu durum sınav söz konusu olduğunda da geçerlidir. Ales hazırlık sürecinde size zor gelen, çözemediğiniz, saatlerinizi verdiğiniz ama cevabını bulamadığınız sorular karşısında pes etmek, yanlış bir adım atmak anlamına gelebilir. Cevaplayamadığınız soruların üzerine giderek doğru cevabı bulma konusunda ısrarcı olmanızı öneririz.

  • Uyku Düzeninizi Koruyun!

Sınavdan en az 3 gün önce uyku düzeninizi sağlamanız gerekiyor. Sağlıklı bir zihin yapısı ile sınava girmek doğru analizler yaparak doğru cevaplara ulaşmanızı sağlar. Söz konusu mantık soruları olduğunda bu çok daha belirgin bir etki gösterecektir. Bu nedenle Ales hazırlık evresinde de uyku düzeninizi korumaya ve günde 7-8 saat uyumaya dikkat etmelisiniz.

Sınava nasıl verimli çalışılır sorusuna cevap oluşturabilecek içeriklere de sitemizde ulaşabileceğinizi unutmayın!

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php