Boğaz İltihabı için Doğal Antibiyotik Seçenekleri

-Sponsor Reklam Kış aylarında en sık yaşanan problemlerin başında boğaz ağrısı geliyor. Boğaz iltihaplanmasına bağlı olarak meydana gelen bu ağrılar için doğal antibiyotik çözümlerinden yararlanılabilir. Aksi durumlarda boğaz ağrısı yaşam kalitesini düşürebilecek seviyelere geleceği için, gün içerisinde kendinizi kötü hissetmenize neden olacaktır. Bademcik ve lenf...

177 0

-Sponsor Reklam

Kış aylarında en sık yaşanan problemlerin başında boğaz ağrısı geliyor. Boğaz iltihaplanmasına bağlı olarak meydana gelen bu ağrılar için doğal antibiyotik çözümlerinden yararlanılabilir. Aksi durumlarda boğaz ağrısı yaşam kalitesini düşürebilecek seviyelere geleceği için, gün içerisinde kendinizi kötü hissetmenize neden olacaktır. Bademcik ve lenf düğümlerinin bakteriler tarafından istila edilmesinden kaynaklanan boğaz iltihabı; hapşırma, öksürme ve burun akıntısı ile kendisini göstermeye başlayacaktır.

Boğaz iltihabının genel belirtilerinden bahsetmek gerekirse;

 • Boğazda yanma ve şişlik hissi oluşur.
 • Yutkunma zorlukları meydana gelir.
 • Nefes darlığı yaşanır.
 • Baş ağrısı, bulantı ve iştahsız hissedilmeye başlar.
 • Direnç kaybı ve halsizlik baş gösterir.
 • Aşırı terleme ya da yüksek ateş görülebilir.

Boğaz iltihabı çok kolay bulaşabilen bir hastalık olduğu için hasta kişinin etrafındakilere bulaştırmamak adına çok dikkatli olması gerekir. Özellikle doğrudan temasta bulunmak hastalığı kısa sürede diğer insanlara bulaştırmaya neden olabilir. Hasta kişisel temizliğine dikkat etmeli, doğal antibiyotik kullanmaya özen göstermeli ve hastalığın yayılımını engellemek için her türlü tedbiri almalıdır. Hastalığın tedavi sürecini hızlandırmak için ilaç tedavisinin yanı sıra evde uygulayabileceğiniz tedavi uygulamalarını yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Evde Uygulayabileceğiniz Doğal Antibiyotik Etkili Kürler

İlaç tedavisine ek olarak evde yapabileceğiniz antibiyotikler sayesinde hastalığı çok daha kolay ve kısa sürede atlatabilirsiniz.

Turplu Doğal Antibiyotik Tarifi

 

Malzemeler:

 • 1 adet siyah turp
 • Yarım zencefil
 • Yarım limonun suyu
 • 1 fincan dut pekmezi

Yapılışı:

İçeriğin Devamı Aşağıda

-Sponsor Reklam-

Evde yapabileceğiniz en kolay antibiyotik tarifi bu desek haksız sayılmayız. Boğaz ağrısı gibi hastalık belirtileri hissetmeye başladığınız an tüketebileceğiniz bu antibiyotik için tüm malzemeyi meyve sıcağında sıkın ve şurup şişesine koyun. Kendiniz tüketebileceğiniz gibi bu doğal antibiyotik çocukların tüketimi için de uygundur. Çocuğunuz için hazırlayacaksanız içerisine biraz daha dut pekmezi koymanız faydalı olabilir.

Sarımsaklı Antibiyotik Tarifi

 

Malzemeler:

 • 1 lt su
 • 3-4 diş sarımsak
 • 1 adet limon

Yapılışı:

Prof. Dr. Ahmet Maranki’nin de önerdiği antibiyotik tariflerinden biri olarak bilinen bu tarifi hazırlamak için öncelikle 1 litre sunu kaynatın ve soğutun. Cam kavanoz içerisine aldığınız kaynamış ve soğutulmuş suyun içine soyduğunuz sarımsakları ekleyin. Bu tarifte limonu kabuğuyla kullanmak gerektiği için öncelikle onu sirkeli suda bekletin. Mikrobu sirkeli su sayesinde kırıldıktan sonra kabuklarıyla birlikte kavanoza doğrayın. Ağzını sıkı sıkı kapattıktan sonra bu karışımı 7 gün boyunca karanlık bir ortamda bekletin. Bu ortamın çok sıcak olmamasına da dikkat edin. Kiler ya da kapalı bir balkon bunun için uygun olabilir. 7 gün sonrasında karışımı tüketmeye başlayabilirsiniz. Yemeklerden önce bir kaşık süzerek tüketmek uygun olacaktır. Ayrıca bu karışım çocukların tüketmesi için de uygundur.

Ender Saraç’ın Doğal Antibiyotik Tarifi

 

Malzemeler:

 • 1 adet defne yaprağı
 • 3 diş sarımsak
 • 2-3 adet karanfil
 • 1 tatlı kaşığı toz zencefil
 • 1 adet limon

Yapılışı:

Ender Saraç tarafından önerilen bu doğal antibiyotik tarifini uygulamak için öncelikle tüm malzemeyi havanda dövmelisiniz. Blender da bunun için uygun olabilir. Malzemeyi incelttikten sonra cam bir kavanoza koyun ve buzdolabında saklayın. Her gün yemeklerden önce ya da sonra yarım tatlı kaşığı olmak üzere tüketin.

Bu doğal antibiyotik çocuklar tarafından tüketilecekse, günde bir defa ve yalnızca bir çay kaşığı şeklinde tüketmeleri sağlanmalıdır. 5 yaşından büyük çocuklar ise günde 1 tatlı kaşığı tüketebilir. 20 yaşından büyük yetişkinler için günde 1 yemek kaşığı tüketim uygun olduğundan, bunu bir öğünde tüketebilecekleri gibi her öğün 1 tatlı kaşığı şeklinde üçe de bölebilirler.

Doğal Antibiyotik Etkisi Gösteren Yiyecekler Hangileridir?

Birçok yiyecek doğal antibiyotik etkisi gösterebilecek özelliklere sahiptir. Bu nedenle hastalık sürecinde ya da hastalığa karşı önlem oluşturmak adına tüketilebilir. Söz konusu antibiyotik etkili besinlerin başında elbette sarımsak geliyor. Tek başına bir ilaç gibi yutulmasının bile önerildiğini biliyoruz.

Sarımsağın yanı sıra bal ve zerdeçal da bu özelliktedir. İkisi birlikte karıştırılarak bir macun gibi de tüketilebilir. Zencefil, kekik yağı, çörek otu ve adaçayı da antibiyotik etkisi gösteren besinlerdendir.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php