YKS Başvuru Tarihi ve Sınav Tarihi Açıklandı!

-Sponsor ReklamÜniversite adaylarının merakla beklediği YKS başvuru tarihi ve sınavın yapılacağı tarih açıklandı. YKS ne zaman? YKS 2018 başvuru tarihi nedir? Eski sınav sistemine göre yeni sistemin farkları nelerdir? Bunlar gibi merak ettiğiniz tüm soruların cevabını görmek için yazımızı daha dikkatli okumanızı öneririz. Bildiğiniz gibi...

210 0

-Sponsor Reklam

Üniversite adaylarının merakla beklediği YKS başvuru tarihi ve sınavın yapılacağı tarih açıklandı. YKS ne zaman? YKS 2018 başvuru tarihi nedir? Eski sınav sistemine göre yeni sistemin farkları nelerdir? Bunlar gibi merak ettiğiniz tüm soruların cevabını görmek için yazımızı daha dikkatli okumanızı öneririz.

Bildiğiniz gibi kısa bir süre önce LYS ve YGS’nin kaldırılmasıyla birlikte büyük bir telaş yaşandı. TEOG sonrasında üniversiteye giriş sınavının da kaldırılması, üniversite adaylarının bilgi boşluğuna düşmelerine neden olmuştu. Hem öğrencilerin hem de ailelerin gözleri ÖSYM üzerine çevrilmişti ki, yeni bir sınav sisteminin adı geçti: YKS! Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı adıyla hayatımıza giren YKS bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek. Yeni bir sistemin ilk kez uygulanacak olması herkes üzerinde tedirginlik yaratmış durumda. Sınava dair en çok merak edilen sorulardan biri de nasıl bir sistem olduğuydu. YKS başvuru tarihi hakkında bilgi vermeden önce YKS nedir, neler getirir, ne gibi farkları vardır, bu sorulara biraz cevap verme yoluna gidebiliriz.

YKS Nedir?

Yükseköğretim Kurumlarına Giriş Sınavı (KYS) iki ayrı oturum olarak yapılacak. İlk oturum daha çok temel yeterlilik üzerine soruları kapsayacağı için akıl yürütme, Türkçeyi doğru kullanma, sayısal becerileri geliştirme gibi konular üzerine olacak. 40 Türkçe, 40 da matematik sorusunun yer alacağı YKS’de ilk oturum için çok da zorlayıcı olmayacağını söylemek mümkün. Sınavın ikinci oturumu ise yine aynı gün öğleden sonra yapılacak. YKS başvuru tarihi sürecinde başvuru işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra ÖSYM sınav kılavuzundan da bu konular hakkında net bilgilere ulaşabileceksiniz. YKS hakkında detaylı bilgi edinmek için bu konu üzerine hazırlanmış diğer blog yazımıza da göz atabilirsiniz.

İçeriğin Devamı Aşağıda

-Sponsor Reklam-

YKS’nin ilk oturumu olan temel yeterlilik sorularında MEB müfredatı esas alınacak. Yani zaten eğitim aldığınız konulara çalışmak dışında yapmanız gereken bir şey yok. Öğleden sonraki ikinci oturuma geçmeden önce bir öğle arası molası verilecek. Bu oturuma tüm adayların girmesi zorunlu. İkinci oturum verilecek olan arada adaylar rahatlayıp nefes aldıktan, bir müddet dinlendikten sonra başlayacak. Yani bu kez sınav sisteminde öğrencilerin yararına olacak her şey düşünülmüş durumda diyebiliriz.

YKS’de kaç soru olacak?

YKS’nin ilk oturumunda 80 soru olacağını yukarıda belirtmiştik. İkinci oturumunda ise Türkçe, matematik, sosyal bilimler ve fen bilimleri konularından 40 soru olmak üzere, toplamda 160 soru yer alacak. Yabancı dil sınavına girecek öğrenciler için ise 80 soru yöneltilecek. Sınav süresi hakkında net bir bilgi paylaşımı henüz yapılmadı. Ancak YÖK Başkanı Yekta Saraç tarafından yapılan açıklamalara göre sınav başı 1.5-1.7 dakika süre verilmesi üzerinde düşünülüyor. Yeni sistemin LYS öncesi ÖSS sistemine benzerliği dikkat çekici, ancak ÖSS’de soru başına 1 dakika süre veriliyordu. Bu kez üzerinde düşünülen dakikalar oldukça iyi seviyede diyebiliriz.

YKS Başvuru Tarihi ve Sınav Tarihi

Üniversite adaylarının merakla beklediği konuda nihayet bir netliğe varıldı. YÖK Başkanı tarafından yapılan açıklamalara göre YKS başvuru tarihi 1 Mart – 21 Mart 2018 aralığı görünüyor. Bu tarihler arasında bütün adayların başvuru işlemlerini gerçekleştirmiş olması gerekiyor. Bir kez daha hatırlatalım ki tüm adayların bu sınava girmesi zorunlu durumda. Eğer ön lisans eğitimi almayı planlıyorsanız ikinci oturuma girme zorunluğunuz bulunmuyor. Birinci oturumda aldığınız puanla değerlendirme yapılacaktır.

YKS başvuru tarihi ile birlikte YKS sınav tarihi de açıklandı. ÖSYM sınav takvimi programına göre YKS sınavı 23-24 Haziran 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 2018 YKS Sınav Sonuçları için de net bir tarih verildi. Eğer her şey beklendiği gibi ilerlemeye devam ederse 2018 YKS sonuçları 31 Temmuz tarihinde açıklanacak. Sınav sonuçlarını ÖSYM web sitesi sonuç ekranı üzerinden öğrenebilirsiniz. Tabi ki bunun için aday giriş bilgilerinizi unutmamış olmanız gerekiyor.

YKS sınavına daha iyi hazırlanmak için sınavlara hazırlık için ipuçları konulu yazımızı okumanızda da fayda var.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php