Üniversitelerde Veri Bilimi Programları ve Eğitimi

-Sponsor ReklamData Science, yani Veri Bilimi; çok büyük miktarda verinin hızlı bir şekilde anlamlandırılması için çalışan bilim dalı diyebiliriz. Veri her geçen gün giderek büyüyor ve bu gelecekte daha fazla Veri Bilimi uzmanına ihtiyaç duyulacağı anlamına geliyor. Bugün birçok kişinin aklındaki soru ise aynı: Nasıl...

232 0

-Sponsor Reklam

Data Science, yani Veri Bilimi; çok büyük miktarda verinin hızlı bir şekilde anlamlandırılması için çalışan bilim dalı diyebiliriz. Veri her geçen gün giderek büyüyor ve bu gelecekte daha fazla Veri Bilimi uzmanına ihtiyaç duyulacağı anlamına geliyor. Bugün birçok kişinin aklındaki soru ise aynı: Nasıl veri bilimci olunur?

Veri Bilimi alanında eğitim talebinin artması üzerine son birkaç yıl içerisinde özellikle yurt dışında çok sayıda üniversitede bölüm ve sertifika programının açıldığını gördük. Veri alanında bir kariyer yapmayı ve gelecekte bir veri bilimci olarak yaşamayı isteyenler için oldukça iyi eğitimler söz konusu. Bunlardan herhangi birine katılarak veri bilimi alanında iyi bir adım atılabilir.

Veri biliminin herhangi bir müfredatı bulunmuyor.  Bu nedenle eğitim ve uzmanlıklar okuldan okula göre farklılık gösterebiliyor. Harvard Üniversitesi eğitim programı genetik alanında veri bilimciler yetiştirmeye uygunken, John Hopkins üniversitesinde astronomi alanında veri bilimciler yetiştirmek için uygun atmosferi sağlıyor. Bu nedenle yurt dışında veri alanında eğitim almak isteyenlerin çalışmak ya da uzmanlaşmak istedikleri alana göre okul seçiminde bulunması akıllıca bir adım oluyor. Kariyer planlamanıza göre hangi okulun vereceği eğitimin daha uygun olacağını internet üzerinden kısa bir araştırma yaparak da öğrenebilirsiniz.

Dünya genelinde veri bilimi programlarına sahip olan üniversitelerin bir araya getirildiği bir kaynak da söz konusu. Hangi üniversitede veri bilimi bölümü var merak ediyorsanız, buradan öğrenebilirsiniz.

İçeriğin Devamı Aşağıda

-Sponsor Reklam-

Ayrıca veri bilimi alanında ücretsiz online dersler de bulunuyor. Matematik, lineer cebir, istatistik ve olasılık teorisi gibi alanlarda kendinize güveniyorsanız, ücretsiz online eğitimlerden yararlanarak da kendinizi veri bilimi alanında geliştirmeyi başarabilirsiniz. https://www.coursera.org/ bu konuda oldukça iyi bir bilgi kaynağı. Üstelik sadece veri üzerine değil, yapay zekâ ve makine öğrenimi gibi konular üzerine de kurslar bulabilirsiniz. Eğer ücretli eğitimlere katılır ve tamamlarsanız, eğitim sonunda sertifika sahibi olabileceğinizi de unutmayın.

Türkiye’de Veri Bilimi Eğitimi

Türkiye’de henüz üniversitede veri bilimi eğitimi alınamıyor. Ancak yüksek lisans seviyesinde çok daha şanslıyız. Sabancı Üniversitesi IBM iş birliği yaparak veri analitiği alanında tezsiz yüksek lisans açtı. Sabancı Üniversitesi’nin bu atılımından sonra birkaç üniversitede daha aynı şekilde veri analitiği yüksek lisans eğitimlerinin açıldığını gördük. Bunların ülkemiz adına oldukça iyi gelişmeler olduğunu söyleyebiliriz.

Eğitimin yanı sıra, veri bilimi alanında çalışmak ve uzmanlaşmak isteyenlerin kendisini sürekli geliştirmesi ve bu alana dair tüm gelişmelerden haberdar olması gerekiyor. Büyük veri üzerine çalışan şirketleri şimdiden takibe almak, sosyal medya üzerinden neler yaptıklarını takip etmek, hiçbir ayrıntıyı kaçırmadan kariyerinize yön vermenize de yardımcı olacaktır.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde

css.php